FİBER OPTİK ÇÖZÜMLER

Günümüzde her şey bir dokunuş uzaklıkta. Bu dokunuş hızına yetişip onu geçebilecek tek hız ise fiber optik ya da optik fiber olarak da adlandırılan, içinden ışık geçebilen cam ya da plastik kabloların hızıdır. Yani “Fiber optik nedir?” diye soracak olursanız size en basit şekilde şu cevabı verebiliriz:

Işığın bir noktadan farklı bir noktaya iletilmesi. Bu iletişim işlemini sahiplenen araçlar ise fiber optik kablodur. Fiber optik kablo, genel anlamıyla üç alt başlığa ayrılır. Bunlardan ilki, malzemesine göre ortaya çıkan fiber kablolardır. Plastik çekirdek ve plastik koruyucudan oluşan birinci grup, cam çekirdek ve plastik koruyucudan oluşan ikinci grup ve kendi grubunda son olan cam çekirdekli cam koruyuculu gruptur.

Aynı zamanda fiber tipi ve İndis tipine göre de fiber alternatifleri mevcuttur. Bunları sırasıyla yazarsak; çok modlu ve tek modlu fiber, dereceli İndis ve kademeli İndis fiber.

Neden fiber optik çözümler?

Çünkü fiber optik çözüm ve sistemleri siz müşterilerimize her zaman en hızlı ve ulaşılabilir bilgiyi vaat eder. Tüm bunların yanı sıra fiber kablo; oldukça yüksek hızda iletim sağlar, elektro-manyetik parazitlerden etkilenmez, doğa koşullarıyla herhangi bir sorunu yoktur.

Fiber optik kullanım alanlarına göz atıldığında büyük bir çalışma alanının var olduğu görülebilir. Günümüzde fiber kablolar yalnızca data iletiminde kullanılıyormuş gibi gelse de aslında fiber optik kablolar çok daha farklı amaçlara da hizmet eder.

Örneğin, fiber optiğin getirdiği çözümler arasında askeri bağlantılar, trafik kontroller, endoskopi ve kolonoskopi gibi organ görüntülenmeleri, elektronik cihazların irtibatında, kapalı devre TV sistemlerinde ve optik haberleşme sistemleri vardır.

Bu nedenle fiberoptik çözümlerde fiber optik kablonun avantajları devreye girmiş oluyor.

Bir saç telinden daha ince olan fiber tel hem çok hafiftir hem de uzak mesafelerdeki kayıpları çok daha düşüktür. Ev güvenliği ve iş güvenliği konularında dikkat etmeniz gereken bir öneme sahiptir ve herhangi bir taşıma mesafesi daha da büyümüş hale gelir.

Fiber optik altyapı ihtiyacınızda ilk kurulumdan itibaren yani fiber optik projesinin gerçekleştirileceği alanın incelenmesi, proje haline getirilmesi, hemen ardından kabloların getirilmesi, istenmediği durumlarda fiber optik sonlandırma / devreye geçirme ya da OTDR testlerine kadar olan her adımda sizinle birlikte ilerleyeceğiz.